BAUMİT GENEL BİLGİ 


1) Dış cepheler binanın sadece dış görüntüsünü oluşturmakla kalmayıp, öncelikle binanın dış unsurlara karşı korunması için başlıca kriterleri yerine getirmek zorundadır.


2) Dış cephe insan cildine benzer şekilde, yapı için çok katmanlı bir koruyucu fonksiyona sahiptir: Yani benzer şekilde “nefes alması” ve “yalıtılması” gerekir. Diğer yandan, dış cephe binanızın dışarıya karşı kartviziti gibidir.


3) Dış cephe, yağmura karşı ve suya maruz kalan bölgelerinde korunmalı; diğer yandan nem sürekli iç mekandan dışarı doğru atılmalıdır. Dış cephenin dokusu, sürekli olarak 50°C’ye varan sıcaklık değişimlerine ve sıcaklık farklarına maruz kalır.


4) İç mekan iklimi, konutlarda yaşam kalitesi açısından belirleyici öneme sahiptir. Mekan sıcaklığının her mevsim sabit tutulmasında, dış cephenin ana görevi yazın serinletme fonksiyonunu, kışın ise ısı yalıtımını üstlenmesidir.


5) Bir cephenin görevini etkin bir şekilde yerine getirip getirmediği, ısıtma ve örneğin nem veya küf hasarlarının onarımı gibi diğer giderlerin toplamından anlaşılabilir.


6) Farklı uygulamalar ve cephe alt yüzeyleri, farklı özel malzemeler gerektirir. Ancak duvar yapısının optimizasyonu için, duvar ve kaplama sisteminin birbiriyle mükemmel bir uyum içerisinde olması gerekir.


7) Tüm duvar türleri için uygun Baumit kaplama sistemleri mevcut olup, bunlar en modern teknolojik koşullarda yapılır.